Rozmaite

Jakie lampy do ogrodu wybrać? Kilka ważnych porad

Piękny, klimatyczny ogród nie może obejść się bez odpowiednio dobranych lamp. Na rynku jest jednak naprawdę wiele propozycji lamp ogrodowych, warto więc rozważyć kilka ważnych kwestii, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu. O czym powinniśmy wiedzieć, dobierając lampy ogrodowe do naszego ogrodu?

Co warto wiedzieć, zanim wybierzemy lampy ogrodowe?

Jeszcze zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego modelu, powinniśmy dokładnie przemyśleć sposób rozmieszczenia lamp w naszym ogrodzie. Warto także pamiętać, by nie przesadzać z ich liczbą. Lampy do ogrodu mają stanowić element dekoracyjny, lecz zbyt dużą ich ilość może sprawić, że po włączeniu nad ogrodem pojawi się nieprzyjemna, świetlista łuna. Bardzo ważne jest to, aby lampy ogrodowe dobrać odpowiednio do stylu tak ogrodu, jak i budynku. Dla przykładu, w niewielkich ogrodach najlepiej sprawdzi się wykorzystujące drobne lampy oświetlenie punktowe.

Projektując oświetlenie ogrodu, musimy także wybrać między instalacją wysoko- i niskonapięciową. Obie te opcje mają zarówno plusy, jak i minusy. Przykładowo, instalacja wysokonapięciowa pozwala nam skorzystać z praktycznie nieograniczonej liczby lamp w ogrodzie, jednak nie można używać jej do podświetlania oczek wodnych. Możliwość tę daje druga opcja, jednak posiada ona ograniczony zasięg, co oznacza, że nie zawsze wszystkie lampy do ogrodu będzie można zasilić za jej pomocą.

Jakie lampy do ogrodu sprawdzą się najlepiej?

Lampy ogrodowe można podzielić na kilka kategorii. Do najbardziej powszechnych zalicza się reflektory, lampy stojące i dekoracyjne. Sprawdźmy, jakie podobieństwa i różnice cechują te typy lamp.

Reflektory

Reflektory to lampy ogrodowe często stosowane np. w pobliżu oczek wodnych. Świetnie wyeksponują jednak także, chociażby krzewy, drzewa, czy kamienie dekoracyjne skryte w nocnym mroku. Istnieje kilka opcji, jeśli chodzi o reflektory, do wyboru mamy bowiem zarówno lampy o średniej mocy, jak i też dużej mocy i dalekim zasięgu. Ponadto wspomnieć wypada o reflektorach obrotowych 360-stopniowych. To bardzo ciekawie prezentujące się lampy przed dom, które dobrze sprawdzą się w ogrodach zaaranżowanych w bardzo wielu stylach.

Lampy stojące

Stojące lampy ogrodowe świetnie sprawdzą się, na przykład, w celu oświetlenia trawnika i altany. Takie lampy w ogrodzie prezentować się będą świetnie przez  cały rok i z pewnością umilą przebywającym w nim osobom wspólne chwile. Świetnie sprawdzą się też do oświetlenia krętych ścieżek. Kupując lampy stojące, warto upewnić się, że wyposażone są w rastry kierujące światło w dół.

Lampy dekoracyjne

Dekoracyjne lampy ogrodowe świetnie sprawdzą się jako efektowne uzupełnienie trawnika. Z powodzeniem wkomponować je można także w rabaty kwiatowe, tworząc nietypowy, lecz elegancki efekt. Istnieje kilka rodzajów lamp dekoracyjnych, jakie możemy dobrać do naszego ogrodu. Bardzo dużą popularnością cieszą się, chociażby modele LEDowe, a także lampy solarne. Do wyboru jest naprawdę wiele kształtów i modeli, a zatem bez problemu dobierzemy ten odpowiedni dla siebie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *