Z jakimi formami własności mieszkania możemy się spotykać na rynku nieruchomości? Ze względu na to, że funkcjonują różne formy własności trzeba je odróżnić, by wiedzieć jakie mieszkanie kupujemy.
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu? Są pewne ograniczenia
Posiadając taką formę własności będziemy mogli mieszkanie sprzedać, poddać pod wynajem, takie mieszkanie też mogą odziedziczyć nasze dzieci, a także możemy je komuś darować. Możemy również obciążyć je hipoteką (trzeba jednak wcześniej założyć księgę wieczystą). W przypadku posiadania takiej formy własności, pomimo tego, że mamy duży wachlarz możliwości dysponowania mieszkaniem, to jego właścicielem wciąż jest spółdzielnia. Będziemy potrzebowali jej zgody, jeśli na przykład będziemy planować zmianę przeznaczenia lokalu np. na użytkowy.
Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu? Jak najem?
Tu sprawa wygląda podobnie jak w przypadku najmu mieszkania. Posiadając takie prawo nie będziemy mogli mieszkania sprzedać, darować komuś, a także nie odziedziczą go nasze dzieci.
Podpisując umowę ze spółdzielnią zobowiązujemy się wpłacić wkład do mieszkania oraz opłacać miesięczne opłaty o określonej wysokości.
Odrębna własność lokalu- czy to jest dobre rozwiązanie dla wszystkich? I jakie warunki z tym się wiążą?
Ta forma własności jest najszerszym prawem dotyczącym nieruchomości. Tylko w przypadku odrębnej własności jesteśmy pełnoprawnymi właścicielami mieszkania, ale także posiadamy udziały w częściach wspólnych w w budynku, w którym te mieszkanie posiadamy. Wówczas spada na nas obowiązek utrzymania części wspólnych, ale także musimy odprowadzać podatek od nieruchomości (jego wysokość odpowiada udziałowi w gruncie).