Rozmaite

Parametry górskiej kołdry, czyli część druga o śpiworach.

Jeśli wypełnienie śpiwora mamy już ustalone, przyszedł czas, aby zająć się rzeczą ważną i ostatnią: jaki śpiwór kupić? Nie zawsze jest tak, że jeden śpiwór będzie lekki, bardzo ciepły i tani. Dlatego ważne jest zaznajomić się z rodzajami, w jakich można wybrać w miejsce, gdzie chcemy się udać.

Wybierając się w góry z zamiarem nocowania w schronisku, dobrym śpiworem będzie wykonany z wypełnienia syntetycznego i których waga będzie skakać między 600g a 1000g. Zakłada się, że im lżejszy jest śpiwór, tym nasz komfort będzie rósł. Śpiwór Rockland Blue Fang Lewy, który można znaleźć na stronie e-moko.pl będzie dobrym zakupem. Wnętrze śpiworu wypełnione jest włóknem syntetycznym R-Therm Hollowfiber, co zapewnia komfort w temperaturze wahającej się od 15 do 20 stopni.

Kołdra czy mumia? To pytanie bardziej podlega pod kształt śpiworu. Najpopularniejszym rodzajem są mumie- zwężające się w stopach a szerokie w ramionach. Dodatkowy kaptur wspomaga izolację głowy przed utratą ciepła. Natomiast klasyczny rodzaj, jakim są kołdry, są przeznaczona dla osób, które nade wszystko uwielbiają odczuwać komfort podczas wypoczynku. Dla wypraw wysokogórskich najbardziej polecane są śpiwory puchowe, które będą nam służyć przez wiele lat. Stawiając kompromis między izolacją a wagą, to właśnie te modele są najczęściej wybierane wśród wypraw zimowych w góry z zamiarem noclegu pomiędzy skałami. Wiąże się to jednak z wyższą ceną. Modele puchowe sięgają cen od kilkuset złotych w górę.

Wybór śpiworu nade wszystko musi być dopasowany do naszej indywidualnej potrzeby. Spokojny sen i odczuwanie komfortu podczas nocy w namiocie to podstawa do regeneracji sił na następny dzień spędzony w górskich klimatach. Dlatego tak ważne jest, by śpiwór wybierać mądrze i z rozwagą.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *