Rozmaite

Zalane mieszkanie, sąsiad jest głośny? Czyli o relacjach międzysąsiedzkich

Mieszkanie w bloku wiąże się z tym, że za ścianą obok mamy sąsiada, z którym musimy się liczyć. Niestety w polskim prawie na próżno szukać w jednym akcie prawym zbioru praw i norm określających to, jak powinny wyglądać stosunki międzysąsiedzkie. Oczywiście to nie oznacza, że możemy się zachowywać tak jak chcemy bez brania pod uwagę naszego sąsiada. Regulacje, które mają zastosowanie w przypadku uciążliwego sąsiada, znajdziemy w „Kodeksie cywilnym”, „Kodeksie wykroczeń” i w „Ustawie o własności lokali”.

Sąsiad hałasuje? Zalaliśmy jego mieszkanie? Co możemy zrobić?

Zdecydowanie największym problemem, który występuje w relacjach międzysąsiedzkich, to zakłócanie spokoju i ciszy nocnej. Sąsiad, który nagminnie urządza imprezy nocne i za nic ma dyskomfort innych sąsiadów, łamie w ten sposób artykuł 144 „Kodeksu Cywilnego”. Z takim sąsiadem możemy wkroczyć na drogę sądową, by walczyć o swoje prawa. Sąd obiektywnie zbada czy doszło do zakłócenia spokoju. W przypadku zakłócenia ciszy nocnej zastosowanie ma również artykuł 51 „Kodeksu wykroczeń”, więc jeśli cisza nocna jest zakłócana w godzinach od 22:00 do 6:00 to możemy poprosić o interwencję straż miejską lub policję. Na pewno nie warto pozostawać obojętnym, tylko podjąć stosowne kroki, ku temu, by rozwiązać tę sprawę.

Zalaliśmy sąsiada? Co teraz?

Czasami może się też zdarzyć, że zalejemy swojego sąsiada. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Wiadomo… zawsze warto ubezpieczyć siebie i mieszkanie od odpowiedzialności cywilnej w tym zakresie, ale co jeśli nie mamy takiego ubezpieczenia, czy zawsze będziemy musieli ponieść koszty likwidacji szkód? Okazuje się, że niekoniecznie. Na pewno będziemy musieli odpowiedzieć, jeśli z naszej winy doszło do zalania sąsiada. A więc odpowiemy jeśli nie zakręciliśmy wody, do zalania doszło, ponieważ nie naprawiliśmy cieknącego od dłuższego czasu kranu czy też węża, który doprowadza wodę do pralki. Ale jeśli do zalania doszło w wyniku pęknięcia rury, która jest poziomym elementem instalacji wodnej w naszym mieszkaniu, to odpowiedzialność może spoczywać na wspólnocie mieszkaniowej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *